Motor Üflemesi

Motor bileşenlerinin veya parçalarının aşınmış ve işlemini yerine getiremiyor olması sonucu, pistonlar yukarıya doğru olan hareketinde yakıt dışında hava da sıkıştırmak zorunda kalır. Bu sıkışmanın sonucu, yine aşınmış olan segmanlar, sıkıştırılan havanın motor içine de kaçmasına sebep olur. Müdahale edilmezse araç yağ yakmaya başlayabilir, motoru yiyebilir ve size büyük masraflar çıkarabilir. Böyle bir durumda araçta yada motorda üfleme olur. Bu üflemenin ne denli bir üfleme olduğu motor açılmadan zor anlaşılacak bir husustur.

Soğuk motorda üfleme kontrolü yapılmaz, çünkü soğuk motor tam anlamıyla çalışmaya daha yeni başladığı için üfleme yapmaz veya çok az yapar. Motorda üflemenin anlaşılabilmesi için motorun ısınması lazım. Motorda üflemenin anlaşılmasının en basit yolu, yağ çubuğu olacaktır. Yağ çubuğunu çekin. Eğer üfleme varsa buhardan anlaşılacaktır. Çıkan saydam renkte buhar ne yazık ki motorun üfleme yaptığının kanıtıdır.

3 thoughts on “Motor Üflemesi

 1. Aydın Baydar
  Aydın Baydar / Cevapla 18 Temmuz 2019 at 00:11

  Merhabalar aracım 2004 Jeep Grand Cherokee 2.7 crd 430 bin km
  hararet çok yükselmeye başladı. havanın çok sıcak olmadığı halde bugünlerde bile
  motor fanı 100 dereceyi geçince çok gürültülü çalışıyor
  soğutma suyuna az da olsa yağ karışıyor
  su eksiltme veya yağ eksiltme yok
  araç tek marşta çalışır
  üfleme var
  nasıl bir tamirat önerirsiniz ne kadar tutar
  teşekkürler

 2. motorrevizyonAdmin
  motorrevizyonAdmin / Cevapla 18 Temmuz 2019 at 15:43

  Merhaba Aydın Bey,
  Soğutma suyuna yağ karışıyorsa, büyük ihtimalle bloktaki yağ kanalında çatlak olma ihtimali var.
  Eğer kötü senaryo blok çatlaksa, araca sandık motor bakmanız daha uygun olur. Hangi ilde ikamet ediyorsunuz ona göre size yardımcı olmaya çalışalım.

 3. Doğan
  Doğan / Cevapla 18 Ocak 2020 at 11:28

  Merhabalr,
  Aracım 1999 Opel Vectra 2.0 manuel Benzin + lpg . Aracımı şu an kullanıyorum gitmede veya benzeri aşırı bir sıkıntım yok. Ama binici olarak aracımın üflediğini ve yağ eksiltiğini tespit ettim. Kullanıcı olarak bindiğim aracın motorunu komple yaptırmak istesem bana bir maliyet verebilirmisiniz? Ayrıca ödeme şekli ? Syg.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir