Yağ Lambası Yanması

Motor nasıl aracınızın kalbi ise, bu kalbi koruyan ve uzun ömürlü olmasını sağlayan da motor yağıdır. Aracınızın daha düzgün çalışması ve motor parçalarının daha uzun ömürlü olması için yağ çok önemli bir detaydır. 

Gösterge panelindeki arıza ışıklarından motor yağ lambası yanıyorsa, motorunuzun normal yağ basıncını kaybettiği veya motor yağının eksildiği anlamına gelebilir. Bu lambayı gördüğünüzde sürüş halinde iseniz aracı durdurun ve motoru stop edin. Yağ basıncı kaybolursa yada motorda yağ kaçağı varsa ve aracınızın seyir hali devam ederse, aracınızda ağır hasarlar oluşabilir.

Yağ Basıncı Uyarı Işığı Yanmasının Nedenleri

Motora koyulan yağ seviyesi düşük olabilir. Yağ ölçüm çubuğunu çekerek yağ seviyesini kontrol edin. Yağ seviyesi normalse yağ müşürü ya da yağ pompası arızalanmış olabilir. Ya da gösterge paneli lambası arızalanmıştır.

Yağ Basıncı Uyarı Işığı Teşhisi

Öncelikle yağ ölçüm çubuğunu kontrol ederek yağın dolu olup olmadığını belirleyin. Yağın seviyesi minumun çizginin altında gösteriyorsa ya da çubukta yağ görünmüyorsa araç yağ kaçırıyor ya da yağ yakıyordur. Yada her iki durumu da yaşıyor olabilirsiniz (bazı motorların yağ karterinde, yağ seviyesi düşünce yağ ikaz lambasını açacak bir yağ seviyesi sensörü bulunur).

Yağ kaçakları yağ tüketiminin en bilinen nedenidir ve motordaki yağ seviyesini düşürür. Kaçaklar genellikle silindir kapak contasından, yağ haznesinden veya ön ve arka krank mili keçelerinden oluşabilir. Motorun üst, yan ve alt kısmında yağ kaçağı belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Yağ lekeleri, katılaşmış yağ birikimleri veya yerde yağ damlacıkları olup olmadığına bakın. Çok yol yapan araçların conta ve keçeleri zamanla yıpranır. Eğer kaçak conta ve keçelerden kaynaklanıyorsa bir an önce değiştirilmelidir.

Motor yüzeyi temizse ve belirgin bir yağ sızıntısı yoksa, buna rağmen yağ seviyesi düşükse piston ve segmanlar aşınmış, silindir contası yanmış ya da supaplar deforme oluşmuştur. Bu durumda yağ, yanma odasına sızar ve motor yakıt ile birlikte yağ yakmaya başlar. Bu durum yine çok fazla kilometre yol yapmış ya da hor kullanılmış araçlarda görülür. Her iki durumda da, bu tür bir yağ tüketimi sorununu gidermek ciddi masraflara yol açar. Çünkü motorun açılması ve birçok parçanın yenilenmesi gerekir.

Araç çok fazla yağ yakmıyorsa (2000 km’de 1 litreden az) ilave yağ ile sorunu geçici olarak çözebilirsiniz. Önlem olarak düzenli aralıklarla yağ çubuğu kontrol edilmelidir. Motor aşırı yaş tüketiyorsa (1000 km’de 1 litre) bagajda sürekli yedek yağ bulundurulmalıdır. Çok yağ yakan bir motor bitmiştir ve kısa sürede elden geçirilmelidir.

Yağ Pompası Arızası

Aracınızda yağ eksitme olmadığı halde motor çalışırken aşırı gürültü çıkarıyorsa, sorun yağ pompası arızasından kaynaklanabilir. Sorun tamir edilene kadar motoru çalıştırmayın. Belirli periyotlar ile araçların yağ pompası basınçlarının test edilmesi ve ölçülmesi gerekiyor. Standart bir yağ pompası için genelde her 1000 dev / dak için 10 psi yağ basıncı iyidir. Eğer bundan daha düşükse yağ pompası değiştirilmelidir.

Yağ normal seviyede, arıza lambası yanıyor, motor normal (gürültüsüz) çalışıyorsa sorun yağ müşürü ya da gösterge lambasından kaynaklanabilir. Bu durumda aracınızı kullanabilir, işe, eve ya da onarım için tamirciye gidebilirsiniz. Ancak motorda gürültü hissettiğiniz anda derhal stop edin.

Düşük Yağ Basıncı Hataları

Aracın yağı eksikse, yağ ölçüm çubuğundaki “FULL/MAX” seviyesine getirmek için motora yağ ilave edin. Karteri aşırı doldurmayın. Mutlaka aracın kullanma kılavuzunda yazan yağ viskozitesini kullanın ve üretici firmanın belirlediği litre kadar yağı tamamlayın.

Yağ basıncı göstergesi değeri düşük kalırsa veya yağ basıncı uyarı lambası yanık kalırsa, yağ müşürünü sökün ve bir basınç göstergesini doğrudan motora bağlayın. Pompanın yeterli basıncı üretip üretmediğini görmek için motoru çalıştırın. Basınç normalse (her 1000 devir/dakika için yaklaşık 10 PSI) sorun yağ pompasından değil yağ müşüründendir. Yağ müşürünü değiştirin.

Yağ basıncını test etmek için bir basınç göstergesi yoksa yağ müşürünü yenisiyle değiştirmeyi deneyin. Yağ basıncı ikaz ışığı sönerse ve gösterge değerleri normalse sorunu düzeltmişsiniz demektir. Ancak, uyarı ışığı veya düşük basınç hatası vermeye devam ediyorsa sorun büyük olasılıkla arızalı bir yağ pompasıdır.

Yağ pompası arızalı ise (yeterli basınç üretmezse) değiştirilmelidir. Birçok motorda, yağ pompası motorun altındaki yağ karterinin içinde bulunur. Pompayı değiştirmek için muhafaza çıkarılmalıdır. Bunun için motorun lifte kaldırılması gerekir. Ayrıca direksiyon veya süspansiyon parçalarından bazılarını sökmek gerekebilir. Bazı motorlarda yağ pompası motorun ön kısmında bulunabilir. Bu tip yağ pompalarını sökmek, motorun önündeki parçaların çoğunun çıkarılmasını gerektirdiğinden zor olabilir. Yerine takmak ise sökmesinden daha uzun sürer.

Aşınmış motor yatakları nedeniyle yağ basıncı düşükse, krank mili yatakları değiştirilmelidir. Bu işlem genellikle motor revizyonu ile sonuçlanır.

2 thoughts on “Yağ Lambası Yanması

 1. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 21 Temmuz 2019 at 19:52

  Merhaba, 2007 model 99.000 km de 1,6 atmosferik motor a4 sahibiyim. Araç yaklaşık 2.000 km civarında yağ lambası yakıyor. Yaklaşık 70.000 km iken 2. El aldım. Aldığımda sahibi söylemedi. O zamandan beri bu durumda. Sorun ne olabilir. Kaçak görünmüyor. Cevap verirseniz memnun olurum.

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 22 Temmuz 2019 at 10:12

   Mehmet Bey,
   Eğer egzozdan mavi duman atma varsa motor yağ yakıyordur. Silindirler veya Segmanlar aşınmışsa araç ondan dolayı yağ yakıyor olabilir. Yağ lambasının yanması da ondan dolayı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir