Motorun Ne Kadar Yağ Eksiltmesi Normaldir?

Motorun Yağ Eksiltmesi Normal Mi?

Birçok araç kullanıcısının cevabını merak ettiği bir sorudur bu! Araçta yağ eksiltmenin normal olup olmadığı veya kaç km’de yağ eksiltmenin normal olduğu sorusu ile ilgilidir. Öncelikle aracınızın yağ eksiltmesi motorun problemli olduğu anlamına gelmez. Hemen hemen birçok araçta yağ eksiltme veya diğer adıyla yağ yakma olayı vardır ki bu motorlu bir araç için gayet olağan bir durumdur. Aracın yağ yakması/yak eksiltmesinin ciddi bir problem olduğunu düşünmek için aracın kaç km’de ne kadar yağ yaktığı sorusunun cevabını vermek gerekir.

Birçok aracın kullanım kılavuzunda yağ eksiltme/yağ yakma olayı ile ilgi maximum ve minimum göstergeler vardır. Tabi bu her araç için değişiklik göstermektedir. Ancak bilinen şey bir otomobil yaklaşık 1000 km’de 1 Litre civarında yağ yakabilmesinin normal karşılandığıdır. Ancak belirlenen oranın üzerinde bir yağ yakma problemi varsa, aracın motorunda bir problem olduğu düşünülmelidir. Tabi burada önce tespit edilmesi gereken şey; Araç yağ mı yakıyor? Yoksa araç yağ mı eksiltiyor? Ciddi yağ eksiltme durumunda aracınız yağ lambasını yakacaktır zaten.

Motorun yağ yakması durumunda, genellikle egzozdan mavi duman çıkar. Bu durumda akla gelecek problemler segmanların ve silindirlerin aşınmış olabileceğidir. Bu şekilde araç kullanımı aracınızın motoruna daha zarar verecektir ve aracınıza rektifiye yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Rektifiyeden önce başka sebeplerde aracın yağ eksiltmesine neden olabilir. Öncelikle bunu da tespit etmeniz lazım. Mesela yağ boşaltma cıvatasının gevşemesi veya herhangi bir noktadan yağ kaçırma gibi. Bu durum gözlemlenerek aracın neden yağ eksiltebileceği araştırılmalıdır. Genellikle araç bir süre çalıştıktan sonra (5-15 dk) birkaç saat sonra yerinden hareket ettirilir ve yerde yağ birikintisi olup olmadığına bakılır. Tabi bu gözlemlenebilir yöntemlerin dışında araç arızası ile ilgili serviste kontroller sağlanmalıdır. Yine krank keçelerinden, karterden ve külbütör kapak contasından da araç yağ eskiltebilir. Bu durumda aracın serviste lifte kaldırılıp kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir