Manifold Arızası

İçten yanmalı motorlarda emme ve egzoz olmak üzere iki manifold bulunur. Manifold genel olarak motorun üst kısmında bulunmaktadır. Kavisli bir şekilde bulunan manifoldun temel bir görevi bulunmaktadır. Bu görev aracın içerisine havanın çekilmesidir. Bu görevi emme manifoldu yapar. Bunun için havanın seviyesi ve temiz olması çok önemlidir. Havanın yüksek gelmesi yada az gelmesi o işlemin sağlıklı bir şekilde oluşmasına neden olacaktır. Manifoldun tam anlamıyla elektronik bir parça olmadığını da belirtelim. Ancak sanki bir sistem tarafından yönetiliyormuş gibi görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmektedir. Manifold gaz kelebeği ve hava filtresi ile organize bir şekilde çalışmaktadır.

Sürekli hava girmesi tabi belirli aralıklarla temizlik yapılmasına neden olacaktır. EGR Valfi ve gaz kelebeğinde genellikle partiküller nedeniyle tıkanma yaşanabilmektedir. Tavsiye en az 30 bin km’de bir veya iki kez temizliğin yapılması olacaktır. Temizlik yaparken mutlaka motorun soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

Egzoz manifoldunun görevi ise; yanma odasında oluşan egzoz gazını dışarı atmaktır. Egzozdan dışarı çıkan gazlar, motordan ilk olarak egzoz manifoldundan çıkar. Egzoz manifoldunun motora bağlanan kısmının yüzeyinde oluşan bozulmalar yada contasının bozulması durumunda, motordan gürültü şeklinde bir ses duyarsanız. Patlak egzoz sesi gibi bir ses çıkar motordan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir