Rölanti Motoru Arızası

Rölanti Düzenleyici (Mikro Motor)

Bazı araçalrda rölanti ayarı, gaz kelebeğinin açıklığını (konumunu) değiştirebilen bir mikro motor yardımı ile yapılır. Bu ayar sistemi, rölanti devrini ancak azaltmaya ya da sabitlemeye izin verir. Rölanti devri, taşıtın vites durumuna göre farklı olabilir. Örneğin, otomatik vitesli taşıtlarda, vites geçişlerini kolaylaştırmak için, düşük rölanti devri devreye girer. Klimanın devreye girmesiyle, yeterli soğutma için motor devrinde artış görülür.

Rölanti düzenleme motoru, gaz kelebeği konumlama milinin kelebek levyesi üzerine etkilemesiyle çalışır. Gaz kelebeği kapalı olduğunda silindirlere emilen hava miktarını düzenler. Motor çalışma sıcaklığına gelmeden veya motordan güç çekildiğinde, rölanti devrini sabit tutmak için ilave hava gereksinimi vardır.

Rölanti hava motoru, hava miktarının ayarlanabilmesi için iğne valfı ileri veya geri hareket ettirerek ayarlar. İğne valfın 255 konumu vardır. ECU, iğne valfe kumanda etmek için hafızasında pozisyonları saklar. Kontak anahtarı marş konumuna getirildiğinde motorun çalışma koşuluna uygun hafızasındaki pozisyona getirir. Örneğin iğne valfleri doğru ise ilave hava gereksinimi olduğu anlamındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir