Araçta Çekiş Düşüklüğü

Dizel veya benzinli/lpg’li aracınızda beliren çekiş düşüklüğü arızaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Dizel Araçta Çekiş Düşüklüğü:
Dizel aracınızdaki çekiş düşüklüğü sorunu genellikle; enjektör/pompanın arızalı olması, turboda sorunlar olması, EGR’nin bozuk olması ve dizel partikül filtresinin tıkalı olmasından kaynaklanabilir. Bu ve benzeri motor sistemindeki arızalar sonucu; dizel araba yokuşta çekmez veya dizel arabanın çekişi düşebilir.

Yine dizel araçlarda Hava Akışmetresinden kaynaklı çekiş düşüklüğü de görülmektedir. Aracınızın motorunda çekiş düşüklüğü olduğunu düşünüyorsanız ilk izlemeniz gereken yol, hava filtresinin uç kısmında bulunan akışmetrenin fişini çıkarmanız olacaktır. Akışmetreyi çıkardığınızda aracınız normal olmayan bir duman atacaktır ve bununla birlikte arabanın çekişinde bir artış gözlemlediyseniz, hava akışmetre arızası var demektir. Bu durumda akışmetreyi değiştirmeniz en doğrusu yol olacaktır.

Benzinli Araçta Çekiş Düşüklüğü:
Benzinli araçlarda çekiş düşüklüğünün ana sebepleri; ateşleme sorunları, hava yakıt ayar sorunları, debriyaj balatasının kaçırması, ateşleme avans ayarı sorunları, ateşleme bobin arızası ve vakum avans arızası gibi arızalardan kaynaklanabilir. Eğer araç karbüratörlüyse; karbüratör kirlenmesi, meme tıkanması yada karbüratör hava giriş düzensizliğinden kaynaklanabilir.

One thought on “Araçta Çekiş Düşüklüğü

  1. ayhan
    ayhan / Cevapla 13 Ağustos 2020 at 21:57

    merhaba; 1,9 doblo 2001 sx dizel araba var km 160 binde motor rektefe yapıldı pompa enjektörler ayarlandı fakat rampada çekmiyor nerden kaynaklıyo olabilir bu konuda yardımlarınızı bekliyorum selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir