Motorda Mavi Duman

Benzinli ve dizel motorlarda yakıt, hidrojen (H) ve karbon (C) atomlarının birleşiminden meydana gelmektedir. Kısaca hidrokarbon (HC) da denilebilir. Motorlarda yanma, yakıt ile hava içerisinde bulunan oksijenin kimyasal birleşmesi sonucu olur.

Havanın %20’si Oksijen (O₂), %80’i azot (N₂) gazından oluşur.  İdeal yanma olabilmesi için yakıtın istenilen miktarda hava ile belirli bir sıcaklıkta karışması gerekmektedir. (Benzinli motorda bu oran 14.7:1’dir)

İdeal yanma olduğu zaman egzoz gazında sadece CO₂ (karbondioksit), H₂0 (su buharı) ve N₂ (azot) gibi hava kirliliği yaratmayan gazlar oluşur.

Fakat pratikte aracın yük durumu, motorun sürekli değişen devri, içeri giren hava miktarı, kullanım koşulları gibi etkenler yüzünden asla ideal yanma gerçekleşmez. (Benzinli araçlarda hava/yakıt oranı 12:1 ile 17:1 oranında değişir.)

O yüzden yukarıdaki nedenlerden dolayı aracınızda motorda beyaz duman, egzozda siyah duman ve egzozda mavi duman gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Egzozdan Mavi Duman Çıkıyorsa;

Aracın mavi duman atmasının en büyük sebepleri arasında, motorun yağ yakması gelir. Bu durumun nedenleri arasında;

. Pistonlardaki motor yağının yanma odalarına gitmesini sağlayan segmanlardaki aşıntı

. Silindirlerdeki ovallik ve aşıntı

. Supap keçelerinin yağ kaçırması olabilir.

One thought on “Motorda Mavi Duman

  1. osman
    osman / Cevapla 9 Ekim 2019 at 19:54

    2012 model peugeot 508 benzili vti motor aracım yağ yakıyor ve mavi duman atıyor. yapılacak işlem ve tahmini maliyet nedir. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir