Triger Zinciri Arızası

Tüm araçlarda bulunun triger kayışı dediğimiz aksam, piston ve subapların uyum içerisinde hareket etmesini sağlar. Zaten diğer adı da zamanlama kayışı olup en az iki rulman ve bir kayışla birlikte triger seti adını almaktadır.

Araçların marka ve modellerine göre kullanımı farklılık göstermektedir. Bazı araç markalarında kayış olarak bazılarında ise zincir olarak kullanılmaktadır.

Triger Setinin tamiri olmaz. Üretici firmanın periyodik bakımda belirlediği kilometrede setin yenisi ile değişlmesi gerekmektedir. Genelde 90 ile 100 bin km arasında set değişir.  Eğer aracınız bu kilometrete ulaşmasa bile, 3 yıl içerisinde triger kayışın değişmesinde fayda vardır.  Aksi takdirde triger kayışının kopması yada diş sıyırması ile karşılaşabilirsiniz. Triger kayışının kopması durumunda ise supapların zamanlama ayarı bozulur ve araç motoru çok ciddi zarar görebilir. Örneğin araç sente atlar ve supaplar piston tepesine vurur.

Triger zinciri ise triger kayışına oranla çok daha uzun kilometrelerde dayanıklılık göstermekle birlikte, kilometreye dayalı zincir kopma vakasının çok nadir olduğunu söyleyebiliriz. Fakat triger zincirinin de kendine göre bazı dezavantajları mevcuttur. Uzun süre fazla kilometrede çalışan triger zincirinde, dişli aşınması ve zincirin yapısı itibariyle uzama gibi vakalar meydana gelebilir. Bu durum motor sesi haricinde şırıltılı bir ses oluşmasına neden olur. Aynı zamanda zinciri gergide tutmak adına fiberden yapılmış rayların aşınması da yüksek ihtimaller arasındadır.

O yüzden triger setinin periyodik bakımda belirtilen kilometrede değişmesi, kilometre dolmamşsa 3 yıl gibi bir süre zarfıda değişmesinde fayda vardır. Servisimizde triger seti değişmek için 0216 573 48 25 ve 0541 349 56 82 numalaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

One thought on “Triger Zinciri Arızası

  1. yunus
    yunus / Cevapla 28 Temmuz 2020 at 12:04

    Triger zinciri uzun kilometreler kullanıldığında aracın çekişine,yakıt durumuna,motor sesine negatif etki eder mi…Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir