Yağ Lambası Yanması

Motor nasıl aracınızın kalbi ise, bu kalbi koruyan ve uzun ömürlü olmasını sağlayan da motor yağıdır. Aracınızın daha düzgün çalışması ve motor parçalarının daha uzun ömürlü olması için yağ çok önemli bir detaydır. 

Gösterge panelindeki arıza ışıklarından motor yağ lambası yanıyorsa, motorunuzun normal yağ basıncını kaybettiği veya motor yağının eksildiği anlamına gelebilir. Bu lambayı gördüğünüzde sürüş halinde iseniz aracı durdurun ve motoru stop edin. Yağ basıncı kaybolursa yada motorda yağ kaçağı varsa ve aracınızın seyir hali devam ederse, aracınızda ağır hasarlar oluşabilir.

Yağ Basıncı Uyarı Işığı Yanmasının Nedenleri

Motora koyulan yağ seviyesi düşük olabilir. Yağ ölçüm çubuğunu çekerek yağ seviyesini kontrol edin. Yağ seviyesi normalse yağ müşürü ya da yağ pompası arızalanmış olabilir. Ya da gösterge paneli lambası arızalanmıştır.

Yağ Basıncı Uyarı Işığı Teşhisi

Öncelikle yağ ölçüm çubuğunu kontrol ederek yağın dolu olup olmadığını belirleyin. Yağın seviyesi minumun çizginin altında gösteriyorsa ya da çubukta yağ görünmüyorsa araç yağ kaçırıyor ya da yağ yakıyordur. Yada her iki durumu da yaşıyor olabilirsiniz (bazı motorların yağ karterinde, yağ seviyesi düşünce yağ ikaz lambasını açacak bir yağ seviyesi sensörü bulunur).

Yağ kaçakları yağ tüketiminin en bilinen nedenidir ve motordaki yağ seviyesini düşürür. Kaçaklar genellikle silindir kapak contasından, yağ haznesinden veya ön ve arka krank mili keçelerinden oluşabilir. Motorun üst, yan ve alt kısmında yağ kaçağı belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Yağ lekeleri, katılaşmış yağ birikimleri veya yerde yağ damlacıkları olup olmadığına bakın. Çok yol yapan araçların conta ve keçeleri zamanla yıpranır. Eğer kaçak conta ve keçelerden kaynaklanıyorsa bir an önce değiştirilmelidir.

Motor yüzeyi temizse ve belirgin bir yağ sızıntısı yoksa, buna rağmen yağ seviyesi düşükse piston ve segmanlar aşınmış, silindir contası yanmış ya da supaplar deforme oluşmuştur. Bu durumda yağ, yanma odasına sızar ve motor yakıt ile birlikte yağ yakmaya başlar. Bu durum yine çok fazla kilometre yol yapmış ya da hor kullanılmış araçlarda görülür. Her iki durumda da, bu tür bir yağ tüketimi sorununu gidermek ciddi masraflara yol açar. Çünkü motorun açılması ve birçok parçanın yenilenmesi gerekir.

Araç çok fazla yağ yakmıyorsa (2000 km’de 1 litreden az) ilave yağ ile sorunu geçici olarak çözebilirsiniz. Önlem olarak düzenli aralıklarla yağ çubuğu kontrol edilmelidir. Motor aşırı yaş tüketiyorsa (1000 km’de 1 litre) bagajda sürekli yedek yağ bulundurulmalıdır. Çok yağ yakan bir motor bitmiştir ve kısa sürede elden geçirilmelidir.

Yağ Pompası Arızası

Aracınızda yağ eksitme olmadığı halde motor çalışırken aşırı gürültü çıkarıyorsa, sorun yağ pompası arızasından kaynaklanabilir. Sorun tamir edilene kadar motoru çalıştırmayın. Belirli periyotlar ile araçların yağ pompası basınçlarının test edilmesi ve ölçülmesi gerekiyor. Standart bir yağ pompası için genelde her 1000 dev / dak için 10 psi yağ basıncı iyidir. Eğer bundan daha düşükse yağ pompası değiştirilmelidir.

Yağ normal seviyede, arıza lambası yanıyor, motor normal (gürültüsüz) çalışıyorsa sorun yağ müşürü ya da gösterge lambasından kaynaklanabilir. Bu durumda aracınızı kullanabilir, işe, eve ya da onarım için tamirciye gidebilirsiniz. Ancak motorda gürültü hissettiğiniz anda derhal stop edin.

Düşük Yağ Basıncı Hataları

Aracın yağı eksikse, yağ ölçüm çubuğundaki “FULL/MAX” seviyesine getirmek için motora yağ ilave edin. Karteri aşırı doldurmayın. Mutlaka aracın kullanma kılavuzunda yazan yağ viskozitesini kullanın ve üretici firmanın belirlediği litre kadar yağı tamamlayın.

Yağ basıncı göstergesi değeri düşük kalırsa veya yağ basıncı uyarı lambası yanık kalırsa, yağ müşürünü sökün ve bir basınç göstergesini doğrudan motora bağlayın. Pompanın yeterli basıncı üretip üretmediğini görmek için motoru çalıştırın. Basınç normalse (her 1000 devir/dakika için yaklaşık 10 PSI) sorun yağ pompasından değil yağ müşüründendir. Yağ müşürünü değiştirin.

Yağ basıncını test etmek için bir basınç göstergesi yoksa yağ müşürünü yenisiyle değiştirmeyi deneyin. Yağ basıncı ikaz ışığı sönerse ve gösterge değerleri normalse sorunu düzeltmişsiniz demektir. Ancak, uyarı ışığı veya düşük basınç hatası vermeye devam ediyorsa sorun büyük olasılıkla arızalı bir yağ pompasıdır.

Yağ pompası arızalı ise (yeterli basınç üretmezse) değiştirilmelidir. Birçok motorda, yağ pompası motorun altındaki yağ karterinin içinde bulunur. Pompayı değiştirmek için muhafaza çıkarılmalıdır. Bunun için motorun lifte kaldırılması gerekir. Ayrıca direksiyon veya süspansiyon parçalarından bazılarını sökmek gerekebilir. Bazı motorlarda yağ pompası motorun ön kısmında bulunabilir. Bu tip yağ pompalarını sökmek, motorun önündeki parçaların çoğunun çıkarılmasını gerektirdiğinden zor olabilir. Yerine takmak ise sökmesinden daha uzun sürer.

Aşınmış motor yatakları nedeniyle yağ basıncı düşükse, krank mili yatakları değiştirilmelidir. Bu işlem genellikle motor revizyonu ile sonuçlanır.

12 thoughts on “Yağ Lambası Yanması

 1. Mehmet
  Mehmet / Cevapla 21 Temmuz 2019 at 19:52

  Merhaba, 2007 model 99.000 km de 1,6 atmosferik motor a4 sahibiyim. Araç yaklaşık 2.000 km civarında yağ lambası yakıyor. Yaklaşık 70.000 km iken 2. El aldım. Aldığımda sahibi söylemedi. O zamandan beri bu durumda. Sorun ne olabilir. Kaçak görünmüyor. Cevap verirseniz memnun olurum.

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 22 Temmuz 2019 at 10:12

   Mehmet Bey,
   Eğer egzozdan mavi duman atma varsa motor yağ yakıyordur. Silindirler veya Segmanlar aşınmışsa araç ondan dolayı yağ yakıyor olabilir. Yağ lambasının yanması da ondan dolayı olabilir.

 2. Emin özdamar
  Emin özdamar / Cevapla 17 Kasım 2019 at 00:42

  2012 mondeo 2.0tdi AT aracım yaklaşık 1 haftadır ara ara motor yağ lambası ışığı yanıyor.Aracın yağ çubuğu maximumda.Tüm filtre, triger ,devirdaim yağ değişimi 6 önce 97bin km de yapıldı şu anda 104bim km de.250ml kadar yağ ilave ettim değişiklik olmadı egsozdan duman atma yok , motor sesi normal nasıl bir yol izlemeliyim öncelikle yağ filtresi mi yoksa yağ müşürüne mi baktırayım

  • Emin
   Emin / Cevapla 3 Aralık 2020 at 14:52

   Abı sorun nasıl cozdun banadaa bılgı verırımısın 05375510154

 3. bahadır dirlik
  bahadır dirlik / Cevapla 23 Kasım 2019 at 09:08

  Merhaba ben Bahadır audi a3 1.8 TFSİ motor aracımda rolentide iken yağ ışığı yanıyor gaza basınca sönüyor yağ müşürü yağ pompası triger zinciri ve gergileri değiştirdim ama sorun çözülmedi araçtaki sorun ne olabilir ne olabilir

 4. Erman ateş
  Erman ateş / Cevapla 25 Mayıs 2020 at 13:34

  Merhaba. Audı q5 model 167,000 kmde aracım var. Switch off engine oil pressure too oil yazmakta. Yap müşürü değiştirdik sorun devam etmekte. Bu konuda sırayla izlenecek yol nedir. Bana yardımcı olabilir misiniz. Yetkili servise mi götürmeliyim yoksa normal bür servise mi. Kafam çok karışık.

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 30 Haziran 2020 at 07:19

   Caner Bey, bu motorlarda switch ve sensör arızaları ile çok karşılaşılmaktadır. Müsait bir zamanınızda İstanbul veya İzmir’deki servislerimizden birisine uğrarsanız size ücretsiz bir ekspertiz sunalım.

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 30 Haziran 2020 at 07:20

   Erman Bey, bu motorlarda switch ve sensör arızaları ile çok karşılaşılmaktadır. Müsait bir zamanınızda İstanbul veya İzmir’deki servislerimizden birisine uğrarsanız size ücretsiz bir ekspertiz sunalım.

 5. GÜRAY
  GÜRAY / Cevapla 6 Temmuz 2020 at 16:27

  MERHABA;
  2011 1.6 TDI PASSAT B7 KASA. Kırmızı yağ lambası, yağ sıcaklığı 95 derece ve üzerine gelince yanıyor. yağ müşürünü, yağ pompasını, karteldeki metal filtreyi, enjektör memesini değiştirdim. motoru alttan kontrol ettirdim, motorda da sorun yoktu. şarj dinamosu kontrol edildi. ama hala sorunun kaynağı bulamadım.
  önereceğiniz uygulama varmıdır. şimdiden teşekkür ederim

  • Ali
   Ali / Cevapla 9 Temmuz 2020 at 18:08

   Benim araçta da yağ sıcaklığı 127 derece üstünde yanıyor.
   Gelişme varmı?

  • Ali
   Ali / Cevapla 9 Temmuz 2020 at 18:52

   Benim araçta da aynı sorun var. Sorunu çözünce lütfen bilgi verin

 6. İlker
  İlker / Cevapla 15 Ekim 2020 at 19:11

  Merhalar,
  Benim arabam peugeot 3008 1.6 yeni kasa dizel aracım var üst kapak değişti radyatör tıkalıydı o değişti devirdaim değişti ve normal bakımları yapıldı yağı filtreler değişti ara düzeldi fakat şimdi arabayı çalıştırdığımda yağ basınç arsası uyarısı veriyor fakat gaza bastığımda sönüyor birdaha daha uyarı vermiyor bu sorun ne olabilir yardımcı olurmusunuz?
  Not: ban yağdan kaynaklı olabirlir veya müşürdan olabilir dendi sizin görüşleriniz nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir