Fan Müşürü Arızası

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Motorun soğutulması için birkaç önemli parça vardır. Bunlardan birisi de genelde aracın ön kısmında bulunan fanlardır. Fan içindeki motoru soğutmaya yarayan suyun gerektiğinden fazla ısındığı durumlarda çalışarak suyun soğumasına yardımcı olur.

Suyun ısındığını fark edebilmek için ona ise fan müşürü adında bir parça yardımcı olmaktadır. Araçların gösterge kısımların motor suyunun sıcaklık derecesini gösteren hararet paneli vardır. Günümüzde her türlü araçta neredeyse bu gösterge bulunmaktadır. Ancak bazı araçlarda üreticiler bunu kullanmamayı tercih ediyor.

Bu müşür sayesinde fan suyun gereğinden fazla ısındığını ve motorun soğutma işlemini yerine getiremediğini anlıyor ve çalışarak suyun soğumasını sağlıyor. Bu parçanın bozulması demek aracın hararet yaparak olmaması gereken sorunların yaşanmasına neden oluyor.

Bu parça motor silindir kapağının hemen altında bulunur. Ve dışarıdan rahatlıkla görülebilir. Üreticiler işlerine şansa bırakmamak için artık motorlara 2 adet fana müşürü koymaktadır. Diğeri ise radyatör kısmında bulunmaktadır. Bunlar suyun ısındığını ve fanın çalışması gerektiği konusunda uyarı vermektedir.

Fan Müşürü Arıza Belirtileri

Bu sensörlerin bozulduğunu anlamak için araçta bazı ipuçları bize verilir. Bunlardan birisi yakıt tüketiminin ortalamasının üzerine çıkarak, aracın çok fazla yakıt tüketerek çalışması durumudur. Bir diğer belirti ise araç göstergelerinde bulunan arıza lambasının yanmasıdır.

Eğer aracınızda yüksek miktar emisyon değeri çıkıyorsa bunun nedeni de bu parçanın arızalı olmasıdır. Ve aracın yolda giderken aniden stop etmesi ya da rölanti devrinin sabit çalışır durumdayken sürekli dalgalanması da bu nedenle yaşanır.

Eğer fanınız kendiliğinden hiç gerek yokken çalışırsa bu parçanın değişmesi gerektiğini unutmayın. Fan motor beyninde kayıtlı olan sabit sıcaklık değeri nedeniyle motoru korumak amacı ile çalışacaktır. Yatak sarması gibi çok büyük sorunlara neden olabilir.

2 thoughts on “Fan Müşürü Arızası

 1. Selim
  Selim / Cevapla 28 Nisan 2021 at 12:23

  Merhabalar Citroen C3 hdi sx 2004 model dizel aracım var fan motoru arızası olduğunu söylediler arızalı olduğu için iç göstergede motor soğukken veya sıcakken hararet full gösteriyor bunların fanı 3 kademe olarak çalışıyor fan rölesi değiştirdim düzelmedi sorun galiba fanda ne yapabiliriz

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 3 Mayıs 2021 at 12:03

   Merhabalar Selim Bey,

   ilgili aracın ilk olarak tesisat kontrolü yapılması gerekmektedir, sonrasında fanın değişip değişmeyeceğine karar verirlir.

   iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir