Krank Mili Arızası

Krank mili pistonların doğrusal hareketini dairesel harekete dönüştürürler ve arka tarafına bağlanan volan yardımıyla hareketi gerekli yerlere iletirler.

Krank mili motorun ana milidir. Krank mili ana yatak kepleri ile ana muylularından motor gövdesine bağlanır. Pistonu üzerinde taşıyan biyel kolu da krank milinin kol muylularına bağlanır. Pistonlar iş zamanında yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan itme kuvvetini biyel kolu yardımıyla krank miline iletirler.

Genellikle dövme ya da döküm çelikten yapılırlar. Yataklar içerisinde dönen kısımları özel olarak sertleştirilir.

Krank milinde karşılaşılan arızalar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Krank milinde yağsızlıktan dolayı yatak sarması
 • Krank milinde zamanla salgı oluşması
 • Muylularda aşıntı
 • Yetersiz yağlamadan dolayı krepaj

2 thoughts on “Krank Mili Arızası

 1. İlyad
  İlyad / Cevapla 20 Mart 2021 at 13:05

  Motor yatak sarmış dedi usta benim şu anda göstermiş olduğunuz görüntülerden yola çıktığımda kırankta herhangi bir zarar olmadığını göstermektedir araç ağr vasta tır moror çıkma yeni takıldı yağı antıvırizi bakımları yapılıp bir ay çalışmadam usta motor yatak sarmış dedi bunun sorumlusu kim olur ve benden 40 tl tamir parası gider dediler ve ben şu an yaptıracak gücüm olmadığını söylememe rağmen beni yatırmakla meşkul oluyor ne yapmalıyım

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 23 Mart 2021 at 08:39

   Merhabalar,

   aracınızın motorunu nereden aldıysanız garanti konusunda destek almanızı öneririz, aksi durumda motor faturası mevcut ise mahkemeye baş vurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir