Motorda Siyah Duman

Benzinli ve dizel motorlarda yakıt, hidrojen (H) ve karbon (C) atomlarının birleşiminden meydana gelmektedir. Kısaca hidrokarbon (HC) da denilebilir. Motorlarda yanma, yakıt ile hava içerisinde bulunan oksijenin kimyasal birleşmesi sonucu olur.

Havanın %20’si Oksijen (O₂), %80’i azot (N₂) gazından oluşur.  İdeal yanma olabilmesi için yakıtın istenilen miktarda hava ile belirli bir sıcaklıkta karışması gerekmektedir. (Benzinli motorda bu oran 14.7:1’dir)

İdeal yanma olduğu zaman egzoz gazında sadece CO₂ (karbondioksit), H₂0 (su buharı) ve N₂ (azot) gibi hava kirliliği yaratmayan gazlar oluşur.

Fakat pratikte aracın yük durumu, motorun sürekli değişen devri, içeri giren hava miktarı, kullanım koşulları gibi etkenler yüzünden asla ideal yanma gerçekleşmez. (Benzinli araçlarda hava/yakıt oranı 12:1 ile 17:1 oranında değişir.)

O yüzden yukarıdaki nedenlerden dolayı aracınızda motorda beyaz duman, egzozda siyah duman ve egzozda mavi duman gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Egzozda Siyah Duman Ne Anlama Gelmektedir?

Yanma odalarındaki kurumlar, yakıtın kalitesiz olması, yüksek kilometrelere bağlı olan motor parçalarının aşınması, motorun yanma odalarına yağ veya su karışması, egzozdan siyah duman çıkmasına neden olmaktadır.

2 thoughts on “Motorda Siyah Duman

 1. emrah
  emrah / Cevapla 13 Temmuz 2019 at 19:53

  2007 audi a6 benzin lpgli aracım var gaza yüklendiğimde siyah duman ve az miktarda mavi duman çıkıyor bide 1000 km içinde 2 litre yağ ekledim sebebi ne olabilir

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 16 Temmuz 2019 at 13:27

   Emrah bey,
   Siyah duman Egr veya Turboşarj bağlantılı olabilir. Fakat araç yağ eksiltiyor ve mavi duman varsa, silindirlerdeki aşıntı veya segmanlardaki aşıntıdan yapar bunu. Görünen senaryo motorun rektefiye edilmesi gerekiyor maalesef. Araç şu an yağ yakıyor sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir