Mazot Pompası Arızası

Mazot pompası arızası dizel araçlarda, sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Çünkü dizel yakıt kullanan araçların belki de en hassas parçası mazot pompasıdır.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte araçlarımıza yeni sistemler ekleniyor ve araçlarımızdaki teknik özelliklerin önemi hızla artıyor. Bu sistemlerden biri de aracın yakıt sistemidir. Yakıt sistemi, depodaki yakıtın aracımızın motoruna ulaşmasını sağlayan ve hareket etmesini sağlayan en önemli hususlardan biridir.

Bu tür sistemlerin randımanlı çalışması için bakımlarını aksatmamalı ve arızaları haber veren ikaz lambalarını yakından takip etmeliyiz. Öte yandan bakım konusu, araçların yakıt sistemine göre değişkenlik gösterir. Söz gelimi, benzinli ve LPG’li araçlarda benzin pompası bulunurken, dizel araçlarda sadece mazot pompası bulunur. Dizel motorlu araçların belki de en hassas parçası mazot pompasıdır. Çünkü dizel yakıt kullanan araçların en çok arıza yaşadığı ekipman mazot pompasıdır.

Mazot Pompası Nasıl Arızalanır?

Mazot pompası arızasını tek bir nedene bağlamak doğru değildir. Arızaların başlıca sebepleri arasında uzun süreli kullanımlardan kaynaklanan eskime ve yıpranmaya bağlı arızalar yer alır. Arızanın diğer sebepleri arasında da ani hızlanmalar ve aracın devamlı yüksek devirde kullanılması bulunur.

Mazot pompası arızaları anında müdahale edildiğinde kolaylıkla düzelebilecek bir sorun iken, arızanın ihmal edilmesi veya ertelenmesi durumunda arıza, tehlikeli bir hale dönüşebilir. Ayrıca arızalı bir mazot pompası ile seyahat edildiğinde yakıt masrafları da oldukça artacaktır. Kısaca, mazot pompasının arızası göz ardı edildikçe masrafı da aynı oranda artacaktır.

Mazot Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir?

 • Aracımızın motoru eskiye oranla daha zor çalışır.
 • Araç, çalıştıktan sonra her an stop edecek gibi olurr ve rölantiyi düzeltmek için sürekli gaz vermeniz gerekir.
 • Motora gaz verir iken tekleme yada boğulma gibi gaz almama sorunları baş gösterir.
 • Araç normal halinde hızlanmaz.
 • Egzozdan siyah duman gelmeye başlar.
 • Yakıt tüketimi artmaya başlar.
 • Aracınızdan, daha önceden var olmayan sesler gelmeye başlayabişlir. Genelde şırıltı şeklinde bir ses gelir.

Mazot Pompası Arızası Nasıl Giderilir?

Pompa kapalı bir sistem içinde olduğundan dolayı birçok mekanik arızada olduğu gibi mazot pompası arızasında da kendimiz doğrudan müdahale edemeyiz. Yapabileceğimiz tek müdahale yöntemi, aracımızı geç kalmadan yetkili bir servise götürmek olacaktır. Yetkili servis lisansına sahip servisler aracımızı bilgisayara bağlayarak arızanın tespitini net olarak yapacak ve gerekli müdahaleleri garantili bir biçimde gerçekleştirecektir.

4 thoughts on “Mazot Pompası Arızası

 1. ekrem
  ekrem / Cevapla 7 Ocak 2020 at 17:22

  iyi günler 2012 model dacia duster 4×2; aracımda geç çalışma veya performansında bir değişme yok fakat 1. ve 2. viteste 2000devirin altında hızlanırken şıkırtı yapıyor ve ses kesiliyor serviste bu şikaytleri söylediğimde cihaza bağlayıp aracımız gayet sağlıklı oldugunu söylediler ama ses yapmaya devam ediyor sebebi ne olabilir iyi çalışmalr

  • Mustafa
   Mustafa / Cevapla 18 Ocak 2021 at 04:30

   Debriyaj bilyasini değiştir direkt başka hiç bir şey değil ses kesilecektir

 2. Ali Uğur
  Ali Uğur / Cevapla 8 Şubat 2021 at 18:01

  Merhaba. Bugun aracim tam fulleyince yakit akitiyo diye sanayiye goturdum koltugun altinda mazot pompasini sokduler burdan basinc olusunca tasmis ondan akiyo dediler.yaptilar. sonra gittim petrole fulledim yine akitti. Ve yakit tuketimi 6 litra olan fiat linea aracimin yakit tuketimi 13 litreye cikdi mazot pompasinin yeni bi cirak taktiydi o mu duzgun takamadi acaba

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 9 Şubat 2021 at 09:25

   Ali Bey,

   aracınızın kaçak tespiti için servisimize gelmenizi rica edeceğim, akabinde yapılan işlemde şamandıra kapağını ters diş yada oring takmadan kapağı takmış olabilirler.

   kaçak olduğundan ve depoda mazotun erken bitmesinden kaynaklı yakıt tüketimi artmış olabilir.

   iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir