Mazot Pompası Arızası

Mazot pompası arızası dizel araçlarda, sık karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Çünkü dizel yakıt kullanan araçların belki de en hassas parçası mazot pompasıdır.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte araçlarımıza yeni sistemler ekleniyor ve araçlarımızdaki teknik özelliklerin önemi hızla artıyor. Bu sistemlerden biri de aracın yakıt sistemidir. Yakıt sistemi, depodaki yakıtın aracımızın motoruna ulaşmasını sağlayan ve hareket etmesini sağlayan en önemli hususlardan biridir.

Bu tür sistemlerin randımanlı çalışması için bakımlarını aksatmamalı ve arızaları haber veren ikaz lambalarını yakından takip etmeliyiz. Öte yandan bakım konusu, araçların yakıt sistemine göre değişkenlik gösterir. Söz gelimi, benzinli ve LPG’li araçlarda benzin pompası bulunurken, dizel araçlarda sadece mazot pompası bulunur. Dizel motorlu araçların belki de en hassas parçası mazot pompasıdır. Çünkü dizel yakıt kullanan araçların en çok arıza yaşadığı ekipman mazot pompasıdır.

Mazot pompası arızası ve tamiri

Mazot Pompası Nasıl Arızalanır?

Mazot pompası arızasını tek bir nedene bağlamak doğru değildir. Arızaların başlıca sebepleri arasında uzun süreli kullanımlardan kaynaklanan eskime ve yıpranmaya bağlı arızalar yer alır. Arızanın diğer sebepleri arasında da ani hızlanmalar ve aracın devamlı yüksek devirde kullanılması bulunur.

Mazot pompası arızaları anında müdahale edildiğinde kolaylıkla düzelebilecek bir sorun iken, arızanın ihmal edilmesi veya ertelenmesi durumunda arıza, tehlikeli bir hale dönüşebilir. Ayrıca arızalı bir mazot pompası ile seyahat edildiğinde yakıt masrafları da oldukça artacaktır. Kısaca, mazot pompasının arızası göz ardı edildikçe masrafı da aynı oranda artacaktır.

Mazot Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

 • Aracımızın motoru eskiye oranla daha zor çalışır.
 • Araç, çalıştıktan sonra her an stop edecek gibi olurr ve rölantiyi düzeltmek için sürekli gaz vermeniz gerekir.
 • Motora gaz verir iken tekleme yada boğulma gibi gaz almama sorunları baş gösterir.
 • Araç normal halinde hızlanmaz.
 • Egzozdan siyah duman gelmeye başlar.
 • Yakıt tüketimi artmaya başlar.
 • Aracınızdan, daha önceden var olmayan sesler gelmeye başlayabişlir. Genelde şırıltı şeklinde bir ses gelir.

Mazot Pompası Arızası Nasıl Giderilir?

Pompa kapalı bir sistem içinde olduğundan dolayı birçok mekanik arızada olduğu gibi mazot pompası arızasında da kendimiz doğrudan müdahale edemeyiz. Yapabileceğimiz tek müdahale yöntemi, aracımızı geç kalmadan yetkili bir servise götürmek olacaktır. Yetkili servis lisansına sahip servisler aracımızı bilgisayara bağlayarak arızanın tespitini net olarak yapacak ve gerekli müdahaleleri garantili bir biçimde gerçekleştirecektir. Dilerseniz bu konuda GMY’nin kendi servis istasyonları sizlere destek sağlamaktan memnuniyet duyacaktır:

Motor Revizyonu – İstanbul Anadolu: 02165734825 / 05413495682
Motor Revizyonu – İstanbul Avrupa: 02123253725 / 05330907188
Motor Revizyonu – Ankara: 03122781390 / 05522861598
Motor Revizyonu – İzmir: 02325045106 / 05522791288

29 thoughts on “Mazot Pompası Arızası

 1. ekrem
  ekrem / Cevapla 7 Ocak 2020 at 17:22

  iyi günler 2012 model dacia duster 4×2; aracımda geç çalışma veya performansında bir değişme yok fakat 1. ve 2. viteste 2000devirin altında hızlanırken şıkırtı yapıyor ve ses kesiliyor serviste bu şikaytleri söylediğimde cihaza bağlayıp aracımız gayet sağlıklı oldugunu söylediler ama ses yapmaya devam ediyor sebebi ne olabilir iyi çalışmalr

  • Mustafa
   Mustafa / Cevapla 18 Ocak 2021 at 04:30

   Debriyaj bilyasini değiştir direkt başka hiç bir şey değil ses kesilecektir

  • Faruk
   Faruk / Cevapla 16 Haziran 2021 at 16:09

   Aracım Opel Vectra 2.0 dtc CD aracı çalıştırmakta zorlanıyorum çalışınca da devir düşük kalıyor stop ediyor. Sorun mazot pompasında olabilirmi yada sebebi nedir. ?

   • motorrevizyonAdmin
    motorrevizyonAdmin / Cevapla 22 Haziran 2021 at 11:15

    Merhabalar,

    aracınızın kontrol edilmesi gerekmektedir, aracın geç çalışması bir çok faktörden olabilir, süpaplar, enjektör, pompa, kızdırma bujileri aracınız incelenerek sorun kaynağına ulaşılır ve sizlere en düşük maliyet ile bilgilendirmeler yapılır.

    iyi günler.

 2. Ali Uğur
  Ali Uğur / Cevapla 8 Şubat 2021 at 18:01

  Merhaba. Bugun aracim tam fulleyince yakit akitiyo diye sanayiye goturdum koltugun altinda mazot pompasini sokduler burdan basinc olusunca tasmis ondan akiyo dediler.yaptilar. sonra gittim petrole fulledim yine akitti. Ve yakit tuketimi 6 litra olan fiat linea aracimin yakit tuketimi 13 litreye cikdi mazot pompasinin yeni bi cirak taktiydi o mu duzgun takamadi acaba

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 9 Şubat 2021 at 09:25

   Ali Bey,

   aracınızın kaçak tespiti için servisimize gelmenizi rica edeceğim, akabinde yapılan işlemde şamandıra kapağını ters diş yada oring takmadan kapağı takmış olabilirler.

   kaçak olduğundan ve depoda mazotun erken bitmesinden kaynaklı yakıt tüketimi artmış olabilir.

   iyi günler.

   • Ali
    Ali / Cevapla 21 Mayıs 2021 at 14:19

    İyi günler benimde size bir sorum olacaktı aracım citroen nemo 1.4 dizel. Araç genelde sorunsuz çalışıyor ve kışın bu arıza hiç olmadı geçen sene yazın oluyordu ve şimdi havalar ısınınca tekrar baş gösterdi ustaya götürdüğümğzde birşey yok diyor. Araç ısınıp hararet yükselince rolantide tekleme yapıyor ve araç seyir halinde veya vites boşta iken stop ediyor ve genelde 5 10 dk sogumadan çalışmıyor sebebi ne olabilir?

    • motorrevizyonAdmin
     motorrevizyonAdmin / Cevapla 31 Mayıs 2021 at 15:16

     Merhabalar Ali Bey,

     aracınızda soğuma problemi olabilir araç sağlıklı soğutmadığından kendini korumaya aldırıyor olabilir öncelikle radyatörünüzü bir kontrol ettirin tıkanıklık olabilir bu tıkanıklık sadece içeriden kaynaklı değil dışarıdan radyatör hava kanallarından kaynaklana bilmektedir, eğer sorununuz çözülmez ise bizimle irtibata geçmenizi rica ederiz.

     Merkez servis hattımız: 0541 349 5682

     iyi günler.

 3. Mustafa
  Mustafa / Cevapla 1 Mart 2021 at 14:43

  Merhaba 2002 doblo fiat 1,9 jtd marka arabada seyir halindeyken arabam kendiliğinden stop ediyor bana beyinde veya tehsisiyatinda bir sorun vardır dediler beyinciye götürüp arza cihazına baglattim lakin beyninde ve tehziyatinda bir sorun olmadığını pompadan olacağını söylediler amapompacida ısrarla beyinde diyor ne yapmalıyım bana yardımcı olun lütfen birde araç seyir halindeyken kendiliğinden gaz almaya başladı ne yapmalıyım

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 3 Mart 2021 at 15:19

   merhabalar Mustafa Bey,

   aracınız muhtemel olarak hava akş metre yada, enjektörler ile alakalı problem olabilir. aracınıza bakılması sağlıklı olacaktır.

   iyi günler

  • Salih
   Salih / Cevapla 2 Nisan 2021 at 15:47

   Linea Multijet Euro 4 kullanıyorum arabam geç çalışıyor enjektör dediler yaptırdım krank sensörü dediler değiştir dim akü dediler onuda değiştirdim egr hava akış manifoltu onuda yaptırdım lakin yine geç çalışıyor mazot pompası kaldı sokulmeyen yardımcı olursanız sevinirim

   • motorrevizyonAdmin
    motorrevizyonAdmin / Cevapla 5 Nisan 2021 at 12:30

    merhabalar Salih Bey,

    aracınızda kompresör kaçağına bağlı olarak geç çalışma olabilir, kompresör ölçümleri yapılarak karar verilir, lakin mazot pompası, krank müşirü, eksantrikler gibi malzemelerden dolayı da araç geç çalışma yapabilir.

    araştırılmadan sizlere net cevap verilmesi doğru değildir.

    iyi çalışmalar.

 4. Fikri Mesut Yılmaz
  Fikri Mesut Yılmaz / Cevapla 1 Nisan 2021 at 21:01

  Merhaba aracım ilk çalışmadan marşı geç alıyor ve rölantide dalgalanma oluyor ısındığı zmaan dalgalanma pek gözlenmiyor ama bu sorun sürekli olarak devam ediyor enjektör meme uçları değişti Egr temizlendi ama hala aynı sıkıntı devam ediyor sebebi ne olabilir?

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 5 Nisan 2021 at 12:19

   Merhabalar,

   aracınız marka model motor litresi paylaşmanızı rica ederim.

   iyi çalışmalar.

 5. Murat
  Murat / Cevapla 11 Nisan 2021 at 10:34

  Merhabalar 2011 skoda superb 1.6 tdi aracimda sabahlari araba sogukken calistirinca rolantide bi vuruntu yapiyor isininca geciyor ve yine sabahlari araba sogukken ilk kalkista gaza cok basmayarak sabit gazla kalktigimda siddetli sekilde tekleme yapiyor sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 13 Nisan 2021 at 12:29

   Merhabalar Murat Bey,

   aracınızda Enjektörlere bağlı olarak bir sorun olabilir, incelenerek sizlere bilgi verilmesi sağlıklı olacaktır yada aracınız otomatik vites ise kavrama ile alakalıda sorunlarınız olabilir.

   • Murat
    Murat / Cevapla 16 Nisan 2021 at 11:57

    Teşekkürler cevabınız için

 6. SADETTİN BAYRAK
  SADETTİN BAYRAK / Cevapla 11 Nisan 2021 at 16:00

  Salih bey merhaba,

  Aracım 2000 model 2000 motor CDI VECTRA

  Sabahları geç çalışmaya başladı. Akü bitecek nokyaya geliyor çalışıncaya kadar. Giderken motor tekleme yapıyor ve yakıtıda
  %20 oranında arttı. Nasıl ilerleyeyim.

  Yardımınız için teşekkür ederim.

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 13 Nisan 2021 at 12:31

   Merhabalar Sadettin bey,

   aracınızda muhtemelen süpap yanığı mevcut geç çalışma durumu genel olarak bu tip araçlarda süpaplardan kaynaklanmaktadır, incelenerek sizlere net bilgi verilmesi sağlıklı olacaktır.

   iyi günler.

 7. Ercan arslan
  Ercan arslan / Cevapla 10 Mayıs 2021 at 19:38

  Iyi gunler 2004 dizel cilo arabam var araç ilk çalıştığında defalarca stop ediyor harek ettim mi arac ısındımi fazla stop etmiyor neyden ola bilir

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 19 Mayıs 2021 at 15:18

   Merhabalar Ercan Bey,

   aracınızda pompa arızası olabilir, enjektörcüye göstermenizde fayda olacaktır, akabinde süpap kontrolü gerekebilir.

   iyi günler.

 8. çağrı
  çağrı / Cevapla 19 Mayıs 2021 at 23:43

  merhaba;

  aracım 2007 model hyundai getz. mazot filtresi değişiminden sonra araç motor soğukken çalıştırdığımda 10 saniye çalışıp daha sonra stop ediyor ve “elcik” denilen mazot el pompasını el yardımıyla pompalayınca çalışıyor. motor sıcakken çalışmasında bir sorun olmuyor. bu yazdığım sorun mazot filtresi değişimi ile birlikte yaşanmaya başladı.ondan önce böyle bir sorun yoktu. daha sonra başka bir mazot filtresi takıldı ama sorun devam etti.

  mazot el pompası ile ilgili bir sorun olabilir mi?

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 20 Mayıs 2021 at 11:12

   Merhabalar,

   Aracınızda Mazot el pompa arızasından kaynaklıdır muhtemelen mazotu geri bırakması ile beraber hava yaptırdığından dolayı gerçekleşmektedir, küçük bi ihtimal de olsa Enjektörlerden yapma olasılığıda vardır, Mazot Filtrenizin orijinal olduğundan emin olunuz.

   iyi günler.

 9. Yaiçın
  Yaiçın / Cevapla 28 Mayıs 2021 at 21:34

  Merhaba beyefendi 2012 model fluence 1.5dci 85bg model aracımın hızlandığında yani zorlama olduğunda uyarı sesiyle birlikte ekranda stop uyarısı veriyor gazdan ayağımı çektiğimde yada araç rahatlamaya başladığında uyarı ve ses ikazı geçiyor bunun nedeni ne olabilir? Bu arada geç çalışma siyah duman VS yok sadece rölantideyken biraz düzensiz çalışıyor. Şimdiden teşekkür ederim

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 31 Mayıs 2021 at 15:12

   Merhabalar Yalçın bey,

   aracınız daha önceden hararet vs gördü ise eğer süpaplara zarar vermiş olabilir, aracınızın kontrol edilerek tarafınıza bilgi verilmesi sağlıklı olacaktır.

   iyi çalışmalar.

 10. zekeriya Akyol
  zekeriya Akyol / Cevapla 4 Haziran 2021 at 09:19

  2005 model 1300 motor doblo arabam yokuşlarda çogu kez 2 viteste zor çıkıyorum harekete geçtigim zaman alttan bir lak sesi geliyor araba hız yapmıyor birde çalıştırfıgımda egzozdan mavi duman çıkıyor bunların nedeni nedir

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 8 Haziran 2021 at 14:42

   Merhabalar Zekeriya Bey,

   aracınız enjektör turbo ve segmanlar da muhtemelen aşınmalar başlamış bu sebepten dolayı da mavı duman ve çekiş düşüklüğünüz mevcut aracınız kontrol edilmesi gerekmektedir, akabinde sizlere gerekli bilgiler verilecektir.

   komple motor revizyon fiyatı takribi olarak 11000 TL ye mal olacaktır.

   iyi çalışmalar.

 11. Baha Ertan Koçoğlu
  Baha Ertan Koçoğlu / Cevapla 20 Ocak 2022 at 16:17

  Merhaba
  2 sene önce 2005 model Peugeot partner 2HDi
  (Şu an km 294000) aldım almaz olaydım resmen
  resmen beni hem hayattan hem de Peugeot markasından
  öyle soğuttu ki anlatamam. Çevremde birisi Peugeot marka
  araç almak istese caydırmak için elimden geleni yapıyorum.
  Ben yandım onlar yanmasın.
  Şimdi beni aracımdan soğutan sebepleri size yazmak istiyorum.
  Araba sabahları özellikle hava soğuyunca çalıştırmak bi işkence
  Ankara ‘da bir sürü tamirci ve servise gittim sonuç değişmedi
  -Kızdırma rolesi dediler (orijinali ile) değiştirdiler olmadı,
  -Bujiler dediler değiştirdiler olmadı,
  -Enjektörler dediler geçen sene bir sürü para verdim temizlettim olmadı,
  -Vakvak pompası değiştirildi olmadı,
  -Mazot filtresi değiştirildi olmadı,
  -Geçen sene akü değiştirildi olmadı,
  -Marş dinamosu dediler değiştirildi olmadı
  -Motor kompresörünü ölctüler iyi dediler
  -Mazot pompasına baktılar sorun yok dediler.
  Dediler de dediler…Bi araba parasına yakın masraf yaptım,
  oralarda günlerce süründüğümemi yanayım?
  yaptığım masraflara mı yanayım?
  binbir hevesle aldığım arabadan buz gibi soğuduğumamı yanayım..?
  Şimdi sizden rica ediyorum. Benim bu sabahları zor geç çalışmasına ne yapabilirim?
  Beni bu sorundan kurtaracak tavsiye edebileceginiz iyi bir usta, servis varmı?
  Dünyalar kadar masraf ettim ne olur yeter artık.

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 7 Nisan 2022 at 18:22

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Şaşmaz’da Çağdaş marketin arkasında kendi servisimiz mevcut. Seçim Opel’in yanında, GMY Bölge Müdürlüğü. Orada Şener ustaya gösterebilirsiniz aracınızı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir