Supap İtici Arızası

Supap İticisi Nedir?

Supap iticileri egzantrik milindeki gücü supaplara iletir ve bu güç supap gövdesinin açılma hareketinde kullanılır. Supaplar mekanik ve hidrolik olarak ikiye ayrılır. İki tür de motor yağı ile hareket kabiliyeti kazanır.

Motor durdurulduğunda supap açık kalacağı bir pozisyon alır ve böylece subap iticilerinin içindeki tüm yağ boşalır. Supap motorun ilk çalışma anından itibaren 5-10 dakika kadar bir süre boyunca ses yapabilir. Bunun sebebi henüz soğuk olan motordan iticilere tam dolum sağlanacak şekilde yağın ulaşmamasıdır. Supap iticisi, lifter, tapet veya hidrolik itecek olarak adlandırılır.

Supap İticileri Neden Ses Yapar?

Supap iticisi sesini oluşturan farklı nedenler olabilir. Genel olarak supap itici sesi aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir;

  • Motor yağındaki artık maddelerin birikip iticileri tıkaması
  • Sıcaklığa veya soğukluğa bağlı genleşmeden dolayı sürtünme
  • İticilere henüz yağın ulaşmamış olması (motor ilk çalıştırıldığında-soğukken normal olan bir durumdur)

Supap İticisi Arızası

Çoğu zaman aracınızı ilk çalıştırdığınızda duyacağınız itici sesi normal olarak adlandırılır. Ancak motor yağınız yeni ve kaliteli ise, aracı çalıştırdıktan sonra ses uzun süre veya tamamen kesilmiyorsa ya da motorun ısınmasına, yağın incelip iticilere ulaşmasına rağmen ses geliyorsa supap iticileriniz arızalanmış demektir. Özellikle rektifiye yapılan bir motorda bu parçanın değişmesinde fayda vardır.

Supap İticisi Fiyatları
İticilerin tamiri olmaz veya hangisi bozuk, hangisi sağlam çok anlamak mümkün olmayabilir. Örneğin 8 supaplı 1.6 TDCi bir motorda, 8 adetinde değişmesinde fayda vardır. Supap iticisi fiyatları aracınızın markasına ve supap iticisinin kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Adet veya takım halinde satılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir