Silindir Honlama

Honlama Nedir?

Honlama metal işparçasında hassas yüzey elde eden aşındırıcı bir işlemdir. Honlama taşının kontrollü bir şekilde silindir yüzeyine bastırılması ile yüzeyin geometrik yapısını düzeltirken, aynı zamanda yüzey dokusunu ve pürüzlülüğünü iyileştirir.
Genellikle  içten yanmalı motor silindirleri, dişliler ve hidrolik silindirlerin (finish) son işleminde kullanılır. Farklı tip ve varyasyonları bulunsa da hepsi honlanacak yüzeye bastıran bir veya daha fazla aşındırıcı taştan oluşur.
Benzer uygulamalar arasında süperfinish, lepleme, ezerek parlatma sayılabilir.

Honlama Taşları:

Silindir Honlama Kafası ve Süper Aşındırıcı Taşı

 

Honlama işleminde hassas yüzeyler elde etmek için özel honlama taşları kullanılır. Honlama taşı bir yapıştırıcı ile birbirine bağlanmış aşındırıcı parçacıklardan oluşur. Aşındırıcı partiküller genel olarak düzensiz şekillerde ve 10-50 mikron (micrometer) çapındadır. (300-1500 mesh-kum) Küçük çaptaki parçacıklar daha pürüzsüz yüzey çıkartırlar.
Bir honlama taşı birçok açıdan taşlama taşına benzer ancak honlama taşı daha kırılgan bir yapıdadır. Bu sayede honlama taşı aşındıkça işlediği yüzeye uyum sağlar. Kırılgan yapısını gidermek için honlama taşları sulfur veya parafin ile işlem görürler.
Her çeşit aşındırıcı malzeme honlama taşı yapımında kullanılabilir. Ancak ensık kullanılanları Silikon Karbür, Alüminyum Oksit ve ElmastırAşındırıcı seçimi genel olarak honlanacak malzemeye göre belirlenir. Bir çok uygulama için silikon karbür aşındırıcı uygunken, yüksek sertlikteki malzemeler süper aşındırıcılar ile honlanmalıdır.

Honlama taşı genellikle silindirin içinde dönerken içeri dışarı hareket eder. Özel honlama sıvıları yumuşak bir kesme işlemi sağlarken kesilen malzemeleri dışarı atar. Honlama makinaları uygulamaya tipine göre basit, taşınabilir veya tam otomatik olabilir.
Aşındırıcı teknolojisindeki gelişmeler sayesinde eskisine nazaran yüksek miktarda talaş kaldırmak mümkün olmuştur. Bu sayede açık delik uygulamalarda honlama taşlamanın yerini almaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir