Marş Motoru Arızası

Marş Motorunun Görevi

Marş motoru kontağın çevrilmesiyle motordaki ilk hareketlenmeyi sağlayan sistemdir. Aküden aldığı elektrikle çalışmaktadır. Kontak çevrildikten sonra krank miline bağlı olan volan dişlileri döner, pistonlar çalışmaya başlar ve aracın beyni tarafından miktar ve oranı ayarlanmış yakıt-hava karışımı motora dolar.

Marş motoru küçük bir parçadır ama oldukça fazla elektrik tüketir. Bir anda aküden fazla miktar elektrik çektiği için marşa basma esnasında elektriğini aküden alan sistemlerde (örneğin farlar) anlık bir zayıflama olur. Eğer marşa uzun süreli basılırsa akü hızlı bir şekilde boşalacaktır.

Marş Dinamosu Neden Çalışmaz?

 • Marş motoru çalışmıyorsa ilk akla gelen husus akü kaynaklı bir problem olduğudur. Akü bitmiş olabilir veya bağlantılarında bir sorun olabilir. (Paslanmış, gevşemiş, yerinden çıkmış vs.)
 • Akü kaynaklı bir problem yok ise şase bağlantı noktaları gevşemiş olabilir veya marş motorunun kömürü bitmiş olabilir.
 • Aşırı ısınma nedeniyle marş otomatiği (selenoid) bozulmuş, özelliğini kaybetmiş, yıpranmış olabilir.
 • Selenoidin topraklaması kopmuş veya zayıflamış olabilir.
 • Marş dinamosu arızası ile kontak anahtarı arızası birbirine karıştırılır sorun bu da olabilir.
 • Eğer sorun bunlarda değilse marş motorunda mekanik bir arıza olabilir.

Marş Motoru Çalışmasına Rağmen Motor Çalışmıyorsa!

Böyle bir sorun yüksek olasılıkla yakıt sistemi veya ateşleme sistemindeki bir soruna-arızaya dayanmaktadır. Veya marş dişlisi, volan dişlisi gibi parçalar aşınmış olabilir.

Eğer araç hareket halindeyken marş motorunu çalıştırdıysanız volan dişlileri zarar görmüş olabilir.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Marşa bastığınızda bir saniye civarı süren bir gürültü duyuyorsanız bu pinyon dişlisinin volanla temas etmediği anlamına gelebilir. Selenoid arızası vardır ve marş motoru değişmesi gerekebilir.
 • Marşa basınca gıcırdama gibi bir ses geliyorsa pinyon dişlisinde veya volan dişlisinde aşınma olabilir. Marş motorundaki bağlantılar gevşemiş de olabilir.
 • Uğultu veya vızıltı gibi bir ses geliyorsa marş motoruna yeterli elektrik gelmiyordur. Akü veya akü bağlantılarında bir sorun olabilir. Marş motoru normalden yavaş mı çalışıyor buna da dikkat ediniz. Akü iyi şarj oluyor mu kontrol ediniz. Marşa basınca uğultu sesi geliyorsa kontak anahtarı ile alakalı bir sorun da olabilir veya marş motoru yıpranmış olabilir.

4 thoughts on “Marş Motoru Arızası

 1. Deniz
  Deniz / Cevapla 29 Mayıs 2021 at 06:27

  Selamlar kolay gelsin 6 silindir cummins motorun marş motoru üzerine yakıt kaçağı gelmesi üzerine yanmıştır. Bunun tamiri mümkünmüdür. Eğer mümkünse randuman verirmi sıfırını almak mı yoksa tadilat işimizi görürmü yorumlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 31 Mayıs 2021 at 15:13

   Merhabalar Deniz Bey,

   bizler ile irtibata geçmenizi rica ederim.

   Merkez servis hattımız: 0541 349 5682

   iyi çalışmalar.

 2. Kadir kaya
  Kadir kaya / Cevapla 11 Ağustos 2023 at 16:36

  Merhabalar ford fokus 2010 trent aracım söndürüp calistirirken tık diye sez geliyor bir kaç denemeden sonra çalışıyo normalde çalışıyor fakat ısındığı zaman yapıyor

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 6 Eylül 2023 at 09:20

   Merhaba, Ses şikayetlerini sadece aracı dinleyerek anlayabiliyoruz. En yakın servisimizi (İstanbul kartal, İstanbul Levent, Ankara Şaşmaz, İzmir Bayraklı) ziyaret edip ücretsiz ekspertiz yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir