Kızdırma Bujisi Arızası

Kızdırma Bujisi (Isıtma Bujileri) Nedir?

Dizel motorlarda hava-yakıt karışımı sıkıştırılarak yakıldığı için, ateşleme bujisi bulunmaz. Piston ÜÖN’ya çıkınca sıkışan hava ısınır ve püskürtülen yakıt çok yüksek sıcaklıktaki havaya karışınca kendiliğinden yanar (patlama gerçekleşir).

Fakat dizel motorun soğukken ilk çalıştırılmasında, hem motor hem de emilen hava soğuk olduğundan, sıkıştırma sonunda hava-yakıt karışımı yeterince ısınamaz ve motor verimli çalışmaz (ya da çok zor çalışır), bunu önlemek için dizel motorlarda kızdırma bujileri (Glow Plug) kullanılır. Bu sisteme ön ısıtma sistemi denir.

Kızdırma Bujisinin Görevi Nedir?

Dizel motorlu araçlarda kullanılan kızdırma bujileri, sonda şeklinde uçları yanma odasına bakan elektrikle çalışan rezistanslardır. Kontak açıldığında, motor soğuksa tık diye röle sesi duyulur ve hemen devreye girerler ve gösterge panelinde sargı şeklindeki kızdırma bujisi ikaz lambası yanar.

Yanma odalarını ısıtan kızdırma bujileri, dizel motoru soğukken ilk çalıştırmada çalışabilir hale getirirler. Böylece motor tek marşla çalışır. Kızdırma bujilerine verilen elektrik akımıyla, iç yapısında bulunan rezistans teller ısınır, kızdırma bujisinin yanma odasına bakan ucu kızarır ve yaklaşık 700-1000 santigrat dereceye kadar ısınır.

Kızdırma bujileri sayesinde dizel motor soğuk ilk çalıştırmada kolay çalışır, egzoz emisyonları azalır, sarsıntılı çalışma yok edilmiş olur. Özellikle soğuk havalarda dizel aracın ilk çalıştırmasında önemli rol oynarlar.

Kızdırma Bujisi Çalışma Prensibi

Kızdırma bujisinin çalışma süresi, motorun-havanın soğukluğuna bağlı olarak uzar veya kısalır. İkaz ışığı sönmeden motor çalıştırılmamalıdır, zaten çalışmayacaktır, bu şekilde uzun motora marş basmak akünüzü de bitirebilir.

Kızdırma Bujisi Arızası

Dizel araçlarda özellikle sabahları motor soğukken zor çalışıyorsa, hiç çalışmıyorsa ya da sarsıntılı-vuruntulu çalışıp motor ısınınca normale dönüyorsa, ilk çalıştırmada beyaz duman atıyorsa kızdırma bujilerinin bir ya da bir kaçında arıza vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir