Motor Yatak Sesi

İçten yanmalı motorlarda ana yatak, kol yatak ve krank gezinti yatağı olmak üzere üç çeşit yatak bulunmaktadır. 4 silindirli içten yanmalı bir motorda alt-üst olmak üzere 10 adet ana yatak, 8 adet kol ve 2 adet krank gezinti yatağı bulunur. Ana yataklar krank mili ana muylusuna, kol yataklar ise krank mili kol muylusuna bağlanır. Piyasada bu yataklar genellikle standart ölçüsünde takım halinde satılır. Krank milinin taşlanması durumunda, bu yatakların standart ölçüsünün dışında farklı yatakları da bulunmaktadır. Motor rektifiye sırasında genelde yataklar yenisi ile değişir, eski yataklar kullanılmaz.

Motor yatak arızaları fiziksel hasarlar olup, yatak arızalarının tekrar etmemesi için arıza analizinin iyi yapılması zorunludur. Yatak arızalarında kök neden mutlaka tespit edilmelidir. Genel yatak arızalarının başlıca nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Yetersiz yağlama
  • Korozyon
  • Aşırı yüklenme
  • Montaj hatası
  • Motor yağında kir ve yabancı madde

One thought on “Motor Yatak Sesi

  1. ismail
    ismail / Cevapla 14 Ağustos 2020 at 14:47

    merhabalar ford mondeo 2.0 motor benzinli 1997 model aracımda 2000deviri gecince yatak sesi geliyor vurma şeklinde bu arızamın nedeni ve masrafı ne kadardır acaba teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir