Motor Arıza Lambası

Otomobillerin ön panelinde otomobil kullanıcılarını bilgilendirmek veya uyarmak amaçlı göstergeler bulunmaktadır. Bu göstergeler kimi zaman bir hata sonucu kimi zaman da farların yanmakta olduğunu veya bir sistemin devreye girdiğini haber vermek amaçlı yanabilmektedir. Bu göstergeler içinde önemli bir gösterge olan motor arıza lambası da bulunmaktadır. Bu göstergenin adı aynı zamanda “Check” olarak da geçmektedir.

Motor arıza göstergesinin yanmasının sebebi bazen küçük bir arızanın habercisi olabilmektedir, bazende daha büyük ve tehlikeli bir arızanın habercisi olabilmektedir. Arızanın küçük veya büyük olduğunu anlayabilmek için motor arıza lambasının yanmasına sebep olan hatayı bilmemiz gerekmektedir. Motor arıza lambasının yanmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Araç Bakımlarının Düzenli Yapılmaması:

Araçların belirli kilometrelerinde yaptırılması gereken önemli bakımların zamanında yaptırılmaması motor arıza lambasının yanmasına sebep olabilmektedir.

Aracın Egzoz Sistemindeki Arızalar:

Egzoz atım sisteminde problem meydana geldiği zaman aracın sistemi yakılan yakıtın kalitesini kontrol edememektedir ve lambada sensörü ile katalitik konvektör arızalarını vermektedir. Bu arızalar motor arıza lambasının yanmasına sebep olabilmektedirler.

Yakıt Sisteminde Oluşan Arızalar:

Araçlarda bulunan yakıt filtreleri bir süre sonra tıkanabilmektedir. Yakıt filtreleri tıkandığında belli sorunlara neden olmakla birlikte motor arıza lambasının yanmasına da sebep olabilmektedir.

Bu ve benzeri durumlarda aracınızı mutlaka yetkili bir serviste arıza tespit cihazına bağlanıp, hata kodu almak gerekir. Alınan arıza koduna göre, aracınızın arızası tespit edilip giderilmesi lazım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir