Motorun Ne Kadar Yağ Eksiltmesi Normaldir?

Motorun Yağ Eksiltmesi Normal Mi?

Birçok araç kullanıcısının cevabını merak ettiği bir sorudur bu! Araçta yağ eksiltmenin normal olup olmadığı veya kaç km’de yağ eksiltmenin normal olduğu sorusu ile ilgilidir. Öncelikle aracınızın yağ eksiltmesi motorun problemli olduğu anlamına gelmez. Hemen hemen birçok araçta yağ eksiltme veya diğer adıyla yağ yakma olayı vardır ki bu motorlu bir araç için gayet olağan bir durumdur. Aracın yağ yakması/yak eksiltmesinin ciddi bir problem olduğunu düşünmek için aracın kaç km’de ne kadar yağ yaktığı sorusunun cevabını vermek gerekir.

Birçok aracın kullanım kılavuzunda yağ eksiltme/yağ yakma olayı ile ilgi maximum ve minimum göstergeler vardır. Tabi bu her araç için değişiklik göstermektedir. Ancak bilinen şey bir otomobil yaklaşık 1000 km’de 1 Litre civarında yağ yakabilmesinin normal karşılandığıdır. Ancak belirlenen oranın üzerinde bir yağ yakma problemi varsa, aracın motorunda bir problem olduğu düşünülmelidir. Tabi burada önce tespit edilmesi gereken şey; Araç yağ mı yakıyor? Yoksa araç yağ mı eksiltiyor? Ciddi yağ eksiltme durumunda aracınız yağ lambasını yakacaktır zaten.

Motorun yağ yakması durumunda, genellikle egzozdan mavi duman çıkar. Bu durumda akla gelecek problemler segmanların ve silindirlerin aşınmış olabileceğidir. Bu şekilde araç kullanımı aracınızın motoruna daha zarar verecektir ve aracınıza rektifiye yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

Rektifiyeden önce başka sebeplerde aracın yağ eksiltmesine neden olabilir. Öncelikle bunu da tespit etmeniz lazım. Mesela yağ boşaltma cıvatasının gevşemesi veya herhangi bir noktadan yağ kaçırma gibi. Bu durum gözlemlenerek aracın neden yağ eksiltebileceği araştırılmalıdır. Genellikle araç bir süre çalıştıktan sonra (5-15 dk) birkaç saat sonra yerinden hareket ettirilir ve yerde yağ birikintisi olup olmadığına bakılır. Tabi bu gözlemlenebilir yöntemlerin dışında araç arızası ile ilgili serviste kontroller sağlanmalıdır. Yine krank keçelerinden, karterden ve külbütör kapak contasından da araç yağ eskiltebilir. Bu durumda aracın serviste lifte kaldırılıp kontrol edilmesi gerekmektedir.

9 thoughts on “Motorun Ne Kadar Yağ Eksiltmesi Normaldir?

 1. mustafa elma
  mustafa elma / Cevapla 23 Ağustos 2019 at 15:55

  merhabalar hayırlı işler
  Ustam ben bursada oturuyorum, benim 2011 model 1.4 tsi motor benzinli manüel golf aracım var yaklaşık 1 yıl önce araç stop etti bende vurdurdum bu kez araç hiç tepki vermedi özel servise bıraktım motor tamir istiyor dediler yaptı 5000 tl fiyat çıkardı ödedim aldım ancak geçen bu 1 yılda motorda yağ eksiltme başladı öyleki arabanın bagajında yağ taşıyorum özel servise görürdüm cihaza bağladılar ölçtüler biçtiler hr şey normal dediler 10-60 yağ koydular geldim, ancak yağ eksiltme sorunum hala devam ediyor sorun ne olabilir
  motorun içerisinde sekmanlar falan elenmemiş, üst kapak taşlama yapıldı dedi
  sorun sizce ne olabilir yardımcı olursanız memnun olurum

  • Epoksici
   Epoksici / Cevapla 11 Haziran 2021 at 10:06

   4000 km civarı yol yaptım bir litre yağ eksilmiş galiba karter kenarları da sızıntı yapıyor acaba rkailtme normal mi

   • motorrevizyonAdmin
    motorrevizyonAdmin / Cevapla 22 Haziran 2021 at 11:20

    Merhabalar,

    4000 Km de bu kadar yağ eksiltmesi normal değil aracın kontrol edilmesinde fayda olacaktır.

    iyi günler.

 2. Emrullah arar
  Emrullah arar / Cevapla 1 Ocak 2020 at 20:02

  Ustam 1000 km’de 1litre yağ çok değil mi

  • Engin
   Engin / Cevapla 27 Ağustos 2020 at 23:47

   Zaten araba 4 litre yağ alıyor bu nasıl.mantik

 3. Sofian feguli
  Sofian feguli / Cevapla 8 Ağustos 2020 at 20:03

  1000 km de 1 litre eksiltme si normalse 10000 km de nasıl olacak? Motor ustası olduğuna emin misin? Zaten bir araç 3-4 litre yağ alıyor.

 4. Yasin
  Yasin / Cevapla 30 Ekim 2020 at 22:12

  Çok performanslı araclar için geçerli olabilir belki 1000 km de 1 lt eksiltme ama bizim gibi normal sıradan kullanıcıların araçları için doğru bilgi değil.

 5. otobilgisi
  otobilgisi / Cevapla 25 Şubat 2022 at 15:11

  Merhaba ustan bir bilgiye ihtiyacım var. 1.6 motorlu Tofaş aracım 10 bin kilometrede 2 litre yağ eksiltiyor. Normal midir bu durum

  • motorrevizyonAdmin
   motorrevizyonAdmin / Cevapla 7 Nisan 2022 at 07:13

   Merhaba, çok normal değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir