Egzozdan Ses Gelmesi

Egzoz sisteminde en bariz arızalar sesle ilgili olanlardır. Egzoz sistemimizdeki korozyon, bağlantı problemi ya da darbe sonucu oluşan hasarlar kendini egzozda ses olarak gösterir.

Ani hızlanma taleplerinde gaza fazla yüklenmeye bağlı olarak egzozda ani bir tahliye talebi olacaktır. Bu durum egzozun normalden daha fazla titreşmesine yol açacaktır. Eğer egzozda herhangi bir kaçak yok ise bu durumu hem ses hem de titreşim olarak hissetmeniz normaldir

Fakat egzozun karosere bağlantı elemanlarında bir hata varsa, (genelde bağlantı kısımlarındaki lastik yapıların düşmesinden kaynaklanır) egzoz hareketi esnesında egzoz karosere çarparak rahatsız edici sesler duymanıza neden olabilir. Bu durumda aracı kanala çekip egzoz bağlantılarını alttan iyice kontrol etmeniz gerekmektedir.

Egzoz sistemi bağlantıları, korozyon veya egzoz patlaması dışındaki motor ile ilgi egzozdan gelen seslerde durum değişir. Arıza motor yada turbo ile bağlantılı bir ses ise aracınızı yetkili bir serviste mutlaka kontrol ettirmeniz gerekebilir. Örneğin egzoz manifoldunun oturma yüzeyi bozuksa, contası bozuksa egzoz sesi gibi bir ses hissedebilirsiniz. Yine turbo ile durum şu şekilde ses yapabilir; turbonun merkez gövde ve egzoz salyangozu arasındaki contanın özelliğini kaybetmesi durumunda, kaçaklardan dolayı ses meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir