Turbo Valfi Arızası

Turbo valfi arızalarında en çok karşılan arıza wastegate valfi arızasıdır. Turbo wastegate valfi, turbo basıncının aşırı yükselmesini önlemek amacıyla, turbonun dönüş hızını, egzoz (türbin) tarafına yerleştirilen bir klapeyle (kapakçıkla) egzoz gazlarını turboyu döndürmeden, direkt olarak egzoz borusuna kaçıran sistemdir. Yani egzoz gazlarına turboya giremeden önce bir bypass kanalı açarak tahliye eder. Genel olarak turbo valfi arızaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Wastegate valfi düşük devir konumunda kilitlendiği zaman, aracınızda çekiş düşebilir, güç kaybı yaşanabilir
  • Wastegate’in hava hortumlarında çatlak-yırtık olmaması gerekir, hava kaçağı olmaması gerekir. Hortum ve bağlantı kelepçeleri kontrol edilmelidir.
  • Diyaframlı basınç tüpünün (diyaframlı valf) diyaframı yırtılıp patlayabilir, bu durumda değiştirilmesi gerekir.

Wastegate arızası ve motora çok fazla basınçlı hava gönderilmesi, motorun hava-yakıt karışımını ayarlayamamasına, emme manifolduna giden hava emiş hortumununun patlamasına – sızdırmasına (böyle olursa çekiş düşer) veya yanma odasına çok aşırı miktarda havanın alınmasına, sıkıştırma zamanında aşırı basınç yükselmesine yol açar.

One thought on “Turbo Valfi Arızası

  1. Koray Küçükkaya
    Koray Küçükkaya / Cevapla 19 Aralık 2019 at 11:39

    Merhaba.
    Wastegate sürekli kendini kapatıp açıyor ve Wastegate emiş hortumunda hem emiş hem de veriş var ise sorunun kaynağı ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir